Møt en guide

Navn: Gry Anette
Stilling: Guide på Contact Center
Født: 1989
Arbeidssted: Gran Canaria, Spania
Hvorfor og hvordan havnet du i jobben som guide?
Først og fremst har jeg drømt om å bli guide siden jeg var på min første charterferie med mine besteforeldre til Kreta i 1997. For litt over to år siden bestemte jeg meg for å søke, og ble overrasket da jeg fikk svar om at jeg kunne komme på et intervju. Etter bestått intervju ble det guideskole på Mallorca. Sommeren etter var klar for Tyrkia. Min første jobb var da på vårt herlige Sungarden hotell Green Garden som aktivitetsguide. I min andre sesong var det litt mer service som stod i fokus for meg, så jeg bestemte meg for å søke som serviceguide på Gran Canaria. Min tredje sesong var jeg da tilbake til min favorittdestinasjon Tyrkia, Alanya som service guide. Nå har jeg kommet til min fjerde sesong og jobber nå ved Contact Center på Gran Canaria. Her stortrives jeg. På Contact Center har man litt andre utfordringer enn man har på et Sun Garden eller som serviceguide. Her skal man lytte til gjesten over telefonen. Vi skal hjelpe så godt vi kan og yte den beste servicen som overhode mulig via telefon.
Helt konkret, hvilke arbeidsoppgaver har du?
På Contact Center er mine arbeidsoppgaver veldig varierende. Gjestene ringer inn og vil ha hjelp til å bytte hotell, bestille utflukt, få en lege til hotellet, informasjon/veiledning om stedet de befinner seg på osv. Og ikke minst forsøker vi å hjelpe disse gjestene slik at de opplever god kvalitet og service fra Ving.
Hva liker du å gjøre i fritiden?
På fritiden har jeg en ganske normal livsstil som ikke er ulik den jeg hadde hjemme i Norge. Det er nemlig ting man lærer seg å sette pris på når man har bodd lenge hjemmefra. Den vanlige "hjemmekosen" som man har hjemme i kalde Norge setter man veldig pris på også her.
Etter en del sesonger har jeg funnet ut at trening er gøy, og er til hjelp for motivasjon og konsentrasjon på jobb. Hver torsdag er det trening på vårt Sunprime i Playa Del Ingles. Jeg forsøker også å gå etter jobb noen andre dageri uken. Ellers har Gran Canaria en fantastisk hovedstad. Las Palmas er et shoppingeldorado, så en del tid og penger går alltids til det. Vi pleier også å sitte litt på kafé i fritiden.
Hvordan holder du kontakten med familie og venner hjemme i Norge?
Kontakt med venner og familie holdes via telefon, facebook og skype. Hvor mye kontakt som blir holdt kan variere fra uke til uke. Men en god ting er at gode venner og en super familie har forståelse for at man har en opptatt hverdag og forventer ikke kontakt hver dag. Vi vet alltid hvor vi har hverandre uansett.
Hva er det vanskeligste med å arbeide i utlandet?
Det vanskeligste for meg er å splittes med mine kollegaer etter en sesong, og komme til en ny destinasjon med hele nye mennesker. Samtidlig så blir man jo kjent med nye mennesker, og det er jo en del av jobben som jeg setter pris på. De første sesongene var savnet etter familie og venner veldig stort, men dette syntes jeg har blitt bedre. Man venner seg til det, og nå fungerer alt perfekt.
Hvilke 3 personlige egenskaper mener du er viktigst å ha i din jobb?
De 3 viktigste egenskapene som jeg mener en guide bør ha er: forståelsesfull, gode egneskaper til å lytte og positiv innstilling fylt av livsglede. Et smil kan gjøre så mye for dine gjester og dine kollegaer.